ŚWIĘTOKRZYSKI PORTAL EWE

REGIONALNA BAZA WIEDZY

Home » Efektywność energetyczna » Teraźniejszość i przyszłość na rynku odbiorców energii

 

 

Po ponad 4 latach od momentu rozpoczęcia kryzysu finansowego kolejny raz stajemy przed podobnym widmem. Media coraz częściej informują o nadejściu „drugiej fali”. Polscy przedsiębiorcy znakomicie radzili sobie do tej pory i światowy kryzys finansowy nie spowolnił w znaczący sposób rozwoju polskiej gospodarki. Teraz jednak musimy zadać sobie pytanie, czy narzędzia, które pomogły przedsiębiorcom przetrwać pierwszą falę kryzysu, pozwolą im na to samo i tym razem. Czy istnieją być może jeszcze inne metody na podniesienie konkurencyjności, zwiększenie marży i osiąganie zysków pomimo rosnącej presji na ceny oferowanych produktów?

Bez wątpienia jednym z aspektów kosztowych, coraz częściej zauważanym przez przedsiębiorców, są koszty energii potrzebnej na wytwarzanie ich produktów lub zapewnianie świadczenia usług. W wielu przedsiębiorstwach koszty energii stanowią ważną pozycję w budżecie i niejednokrotnie to one są największym kosztem tuż po materiałach i kosztach zatrudnienia. W takich okolicznościach należy zastanowić się, czy kosztom energii przedsiębiorcy poświęcają wystarczająco dużo uwagi. W większości przedsiębiorstw znajdziemy działy zakupów oraz działy kadrowe, a w ilu przedsiębiorstwach znajdziemy dział zarządzania energią? W ilu przedsiębiorstwach czy organizacjach  aktywnie prowadzone są działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej i redukcji kosztów zużycia energii?

W czerwcu 2010 w serii Lloyds 360° Risk Insights został opublikowany raport przygotowany przez Chatham House na zlecenie Lloyds of London – światowego lidera rynku ubezpieczeniowego. Raport zatytułowany Sustainable Energy Security dotyczy przyszłości w odniesieniu do bezpieczeństwa zaopatrzenia przedsiębiorstw w energię konwencjonalną. Publikacje z serii Lloyds 360° Risk Insights  opisują szanse i zagrożenia związane z prowadzeniem przedsiębiorstw. Można powiedzieć, że analizy te pokazują kierunek, w którym należy podążać i pójście w odwrotnym kierunku stanowi duże ryzyko biznesowe.

Pierwszy punkt Streszczenia dla Zarządu brzmi mniej więcej tak:

„Przedsiębiorstwa, które przygotują się na nową rzeczywistość dotyczącą zaopatrzenia w energię i ją wykorzystają, będą prosperować - niedostosowanie się do tej nowej rzeczywistości może być katastrofalne w skutkach”.

Dalej czytamy:

„Bezpieczeństwo dostaw energii i zagrożenia związane ze zmianą klimatu wywołują falę inicjatyw politycznych i inwestycyjnych na całym świecie i spowoduje to fundamentalną zmianę tego, w jaki sposób wykorzystujemy i zarządzamy energią. Organizacje, które są w stanie zaplanować i wykorzystać te nowe realia dotyczące rynku energii, w znaczący sposób zwiększą swoją elastyczność i konkurencyjność. Nieprzygotowanie się do nadchodzących zmian może być bardzo kosztowne i prawdopodobnie katastrofalne w skutkach.”

W związku z wyraźnym zagrożeniem dotyczącym tej „nowej rzeczywistości” energetycznej, tj: stale rosnących kosztów energii, europejskich i światowych inicjatyw politycznych dotyczących ochrony klimatu i poprawy efektywności energetycznej oraz presji rynku, wiele organizacji podjęło starania w celu przygotowania jednolitego standardu zarządzania energią, który stanowiłby swego rodzaju podręcznik dla przedsiębiorców. Podręcznik wskazujący, w jaki sposób przygotować ich organizacje do zmian, jakie zajdą na rynku energii. Owocem zbieranych przez lata doświadczeń z wdrożeń narodowych i lokalnych standardów zarządzania energią był opublikowany przez International Organization for Standardization  (ISO) w 2011 roku międzynarodowy standard ISO 50001 – Systemy zarządzania energią.

1W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.