ŚWIĘTOKRZYSKI PORTAL EWE

REGIONALNA BAZA WIEDZY

Home » Energia Słońca » Stan fotowoltaiki w Polsce

 

 

Przemysłowe instalacje fotowoltaiczne w Polsce zaczęły się pojawiać w 2009 r. Początkowo były to mikroinstalacje testowe o małej mocy (0,001 MW w roku 2009). Obecnie sektor fotowoltaiczny zdominowany jest przez małe instalacje o mocy poniżej 0,1 MW. Największy przyrost mocy zainstalowanych nastąpił w latach 2011 i 2014. W 2011 moc zainstalowana wzrosła o 1,092 MW w stosunku do 2010 r. Jednak w statystyce przoduje rok 2014 (nawet pomimo tego iż dane są z 31 marca) – w stosunku do 2013 r. moce zainstalowane zwiększyły się o 1,866 MW. Na dzień 31 marca 2014 r. w Polsce jest 29 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej 3,768 MW. Prognozuje się, iż do końca 2014 r oraz w najbliższej przyszłości moce zainstalowane w PV wzrosną, ponieważ inwestycje rozpoczęte w latach ubiegłych zostaną sfinalizowane i oddane do użytku. Mimo wyraźnego rozwoju fotowoltaiki w Polsce, cały czas jest jeszcze wiele do zrobienia w tym temacie. Polskie moce wytwórcze są znikome w porównaniu z Czechami (ok. 2 000 MW) czy Niemcami (ok. 36 000 MW).

Długoterminowo sprawy inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym w elektrownie słoneczne może wyjaśnić ustawa o OZE nad którą trwają obecnie prace w Sejmie. Według obecnego jej projektu największe szanse na rozwoju będą miały między innymi inwestycje w elektrownie słoneczne do 1 MW. Uregulowanie przepisów prawnych przez ustawę o OZE oraz możliwość pozyskania funduszy krajowych lub z Unii Europejskiej (perspektywa finansowa 2014 – 2020) stwarzają szerokie możliwości rozwoju energetyki odnawialnej, w tym energetyki słonecznej. Przewiduje się, że skutkiem tego będzie powstanie wielu rozproszonych elektrowni słonecznych. Inwestycje w energetykę słoneczną staną się powszechniejsze i będą „w zasięgu ręki” również dla inwestorów prywatnych, których wcześniej nie stać było na tego typu przedsięwzięcia.

1W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.