ŚWIĘTOKRZYSKI PORTAL EWE

REGIONALNA BAZA WIEDZY

Home » Geotermia » Przykłady wdrożeń

 

 

Aktualnie na świecie z energii geotermalnej korzysta w celach ciepłowniczych 78 krajów, a w celach produkcji energii elektrycznej 24. Pierwsza instalacja produkująca energię elektryczną korzystając z energii geotermalnej powstała w 1904 r. w miejscowości Lardarello (Włochy). Prym w produkcji elektryczności na bazie geotermii wiodą aktualnie Stany Zjednoczone. W Europie należy zwrócić uwagę na Islandię gdzie aż 85% zapotrzebowania na ciepło jest pokrywane z energii geotermalnej.

Największy kompleks elektrowni geotermalnych na świecie to The Geysers Plants znajdująca się w Stanach Zjednoczonych w Górach Mayacama. The Geysers Plants to 22 elektrownie geotermalne wykorzystujące ponad 350 odwiertów. Całkowita moc zainstalowana to 1517 MW.

W Polsce na uwagę zasługuje Uniejów. Tamtejsza ciepłownia jest określana jako najekologiczniejsza w naszym kraju. Działaj w oparciu o źródła geotermalne oraz kotły opalane biomasą z odpadów drzewnych. Temperatura gorących źródeł w Uniejowie wynosi 68ºC, co pozwala na efektywne ogrzanie mieszkań przy temperaturach powyżej 0ºC. Dwa nowe kotły biomasowe mają moc 900 kW każdy oraz przepustowość spalania od 200 do 400 ton zrębków drzewnych rocznie. Są to kotły szczytowe rozpalane, kiedy temperatura spada poniżej -5 ºC. Do końca 2015 roku obok istniejącej ciepłowni powstanie geologiczno-biologiczna elektrociepłownia hybrydowa. Wykorzystywać ona będzie energię wód geotermalnych oraz pochodzącą ze spalania biomasy. Z racji zbyt niskiej temperatury złoża geotermalnego woda zostanie dogrzana i zamieniana w parę wodną dzięki spalaniu biomasy. Spodziewana produkcja energii elektrycznej to 2100 MWh rocznie.

Trwają prace nad technologią wykorzystującą dwutlenek węgla jako czynnik roboczy w elektrowniach geotermalnych. Technologia ta zakłada, że dwutlenek węgla pochodzący ze spalin wydalanych przez elektrownie konwencjonalne zostanie poddany sekwestracji oraz skropleniu pod odpowiednim ciśnieniem. Następnie płynne CO2 zostanie wtłoczone pod ziemię w specjalne warstwy skał porowatych gdzie zostanie ogrzany. Tak spreparowane CO2 miałoby być wypompowane i pracować jako czynnik roboczy w elektrowni z układem ORC (Organic Rankin Cycle). Do końca roku 2013 zostały przeprowadzone symulacje komputerowe elektrowni pracującej według powyższej technologii, obecnie jest w planach budowa instalacji pilotażowej.

1W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.