ŚWIĘTOKRZYSKI PORTAL EWE

REGIONALNA BAZA WIEDZY

Home » Efektywność energetyczna » Przykłady wdrożeń

 

 

Przygodę z zarządzaniem energią i poprawą efektywności wykorzystania energii warto zaczynać od bezkosztowych lub niskonakładowych projektów. Monitorując osiągnięte oszczędności w sposób przedstawiony powyżej, łatwo będzie wykazać uzyskane oszczędności i w późniejszym czasie wykorzystać zaoszczędzone pieniądze na realizację większych projektów i modernizację procesów produkcyjnych.

Przykładem takiego niskonakładowego projektu może być historia prostej modernizacji w pewnym zakładzie, w którym po wdrożeniu systemu zarządzania energią zaczęto monitorować zużycie mediów m. in. w procesie malowania proszkowego. W procesie tym istnieje konieczność wykorzystywania dużych układów wentylacji z filtrami membranowymi dla wyłapywania cząsteczek farby przed wydostaniem się ich do atmosfery. Kierownik ds. Zarządzania energią zauważył, że wykres pokazujący chwilowe zużycie energii w tym procesie zachowywał się co najmniej zastanawiająco - otóż w pewnych okresach zużycie energii było relatywnie niskie przez kilka tygodni, po czym zaczynało lawinowo rosnąć, aż do momentu ustabilizowania się na alarmująco wysokim poziomie, a następnie po kilku tygodniach znów spadało do poziomu wyjściowego. Czasami jednak zużycie energii wcale nie rosło lawinowo, ale pozostawało na niskim poziomie przez dłuższy okres. Pracownicy szukali przyczyny tej sytuacji, ale rozwiązanie zagadki nie przyszło od razu, ponieważ serwis urządzeń wentylacyjnych zlecany był podwykonawcy. Szybko jednak odkryto, że okres niskiego zużycia energii przypadał bezpośrednio po cyklicznej wymianie filtrów, a zwiększone zużycie energii było wynikiem zatykania się porów filtra, co zmuszało wentylatory do zwiększenia obrotów w celu utrzymania zadanego przepływu powietrza przez system wentylacji. Dodatkowo sprawę utrudniał nierówny tryb pracy malarni – w okresach wzmożonej pracy filtry zapychały się szybciej. Problem rozwiązany został za przysłowiowe kilka groszy, a mianowicie Kierownik ds. Zarządzania energią zlecił zainstalowanie różnicowego czujnika ciśnienia po obu stronach filtra. Czujnik ten wysyłał alarm w momencie, w którym różnica ciśnień przekraczała pewną zadaną wartość. Wzywano wówczas pracowników serwisu, którzy wymieniali filtry, stare zabierając do czyszczenia. Co ciekawe, wcale nie okazało się, że średnio w ciągu roku filtry wymieniane były częściej niż poprzednio - po prostu zamiast wymieniać filtry w ustalonym 10-tygodniowym cyklu, wymieniano je czasem raz w miesiącu, a czasem raz na 4 miesiące, w zależności od potrzeby. Inwestycja za klikaset złotych pozwoliła na wielotysięczne oszczędności na rachunku za energię elektryczną, a cały projekt pokazał, że oszczędności nie trzeba szukać w drogich modernizacjach i w czasach kryzysu efektywność wykorzystania energii i mądre zarządzanie istniejącymi zasobami wystarcza do poprawy przewagi konkurencyjnej.

1W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.